pexels-cottonbro-studio-7480243

Naprawa i regeneracja obrabiarek i maszyn CNC

Obrabiarki CNC to sterowane numerycznie maszyny, które stały się właściwie niezbędne dla nowoczesnego przemysłu. Skrót ten rozwija się z angielskiego jako: Computerized Numerical Control, czyli skomputeryzowana kontrola numeryczna. Tego typu sprzęt umożliwia wyjątkowo precyzyjne wytwarzanie nawet najmniejszych elementów. Jakie typy urządzeń CNC istnieją i w których gałęziach przemysłu są wykorzystywane? W jaki sposób powinno dbać się o obrabiarki? Odpowiemy na te pytania w rozwinięciu niniejszego tekstu. Zapraszamy do lektury!

Czym są maszyny CNC?

Nazywa się je także obrabiarkami numerycznymi – maszyny te to po prostu urządzenia, których pracę kontroluje sterownik. Mogą one wykonywać szereg zróżnicowanych zadań i w teorii działają tak samo, jak tradycyjny sprzęt do obróbki. Różnicę sprawia w tym przypadku właśnie wspomniane już komputerowe sterowanie, które umożliwia uzyskanie niemożliwej w innym przypadku precyzji działań. Dokładność poleceń przekazywanych przez sterownik sprawia, że kolejne ruchy maszyny wykonywane są zawsze w taki sam, zoptymalizowany sposób. To dość oczywiste, że obrabiarki CNC są w stanie pracować w powtarzalnym i szybkim rytmie, co nie tylko przyspiesza produkcję (zwłaszcza w przypadku masowej produkcji), ale i minimalizuje ryzyko błędów. Warto wspomnieć, że maszyny CNC muszą być obsługiwane przez doświadczonych operatorów.

Rodzaje urządzeń CNC

W przemyśle wykorzystuje się sporo wariantów urządzeń CNC. Najwcześniej zaczęto korzystać z wyposażonych w sterowniki numeryczne tokarek oraz frezarek. Tego typu sprzęt znalazł się w użyciu już w ostatnich dekadach XX wieku. Wśród najpopularniejszych urządzeń CNC wymienia się:

 

laser cnc


  • plotery,
  • wycinarki,
  • lasery,
  • wieloosiowe centra obróbcze,
  • tokarki,
  • dwu- lub wieloosiowe frezarki,
  • szlifierki.


Zróżnicowanie urządzeń wykorzystujących numeryczne sterowniki jest tak duże, że można je spotkać właściwie w każdej gałęzi współczesnego przemysłu.


Naprawa urządzeń CNC

Choć obrabiarki CNC umożliwiają znaczne przyspieszenie produkcji przy jednoczesnym zminimalizowaniu liczby potencjalnych usterek, to nie można stwierdzić, by ich wykorzystanie było bezproblemowe. Niestety, urządzeniom tego typu przytrafiają się awarie. Co więcej, w zdecydowanej większości przypadków nie są to sytuacje, w których wystarczy szybka naprawa. Zazwyczaj renowacja maszyn CNC wymaga zaangażowania specjalisty. Naprawa może obejmować takie działania, jak np. regeneracja wrzecion obrabiarek CNC, czyszczenie filtrów odpowietrzających i wentylatorów, kontrola szafy elektrycznej, sprawdzanie poziomu oleju i pozostałych płynów eksploatacyjnych, a także czyszczenie wykorzystywanych w maszynie narzędzi i konserwowanie metalowych elementów.

Serwis i modernizacja systemów sterowania obrabiarek CNC


Dbanie o utrzymanie urządzenia CNC w dobrym stanie to podstawa, aby maksymalnie wykorzystać potencjał tego rozwiązania. Niestety, tak zaawansowane technologicznie maszyny wymagają regularnego serwisowania. Również sterowniki często należy aktualizować, by odpowiadały one konkretnym potrzebom. Jeśli pracujący z urządzeniem operatorzy wykryją awarię, należy bezzwłocznie skontaktować się ze specjalistami, jednak nie należy zapominać, że nawet gdy wydaje się, że maszyna działa prawidłowo, należy regularnie kontrolować. Planując serwisowanie maszyn CNC, powinno się w teorii dostosować do wytycznych producenta. W praktyce jednak warto podejmować ocenę stanu urządzeń raz na rok, lub raz na sześć miesięcy w przypadku sprzętu działającego pod dużym obciążeniem.


Możesz skontaktować się w tym celu ze specjalistami, takimi jak my – naprawa maszyn i urządzeń, a także przeprogramowywanie sterowników nie sprawiają nam najmniejszych problemów. Pomagamy klientom uaktualnić systemy sterowania maszyn i oferujemy fachowy przegląd, który pozwala zawczasu dostrzec i wyeliminować wszelkie potencjalne problemy. Jako profesjonaliści przeprowadzamy kompleksową modernizację systemów sterowania obrabiarek CNC. Pomożemy Ci dostosować sprzęt do współczesnych norm oraz wymogów prowadzonej przez Ciebie działalności!

Tagi: Brak tagów

Możliwość komentowania została wyłączona.