hook-3839894_1280

Rodzaje wciągników i ich konstrukcja

Wciągnik to bez wątpienia jeden z najważniejszych elementów każdej suwnicy. To przy jego pomocy można zarówno podnosić, jak i opuszczać transportowane ładunki. Na rynku dostępnych jest kilka typów wciągników, które różnią się m.in. konstrukcją, a w niektórych przypadkach także sposobem działania. W niniejszym wpisie zamierzamy przedstawić pokrótce konkretne rodzaje wciągników i różnice w ich budowie oraz funkcjonowaniu.

Wciągniki a wciągarki

Na samym początku warto wyszczególnić różnice pomiędzy wciągnikiem a wciągarką. Czasem określenia te stosuje się zamiennie, jednak nie należy tego robić, gdyż są to dwa całkowicie różne urządzenia. Wciągniki linowe cechują się budową o kompaktowej konstrukcji i w większości przypadków są zamknięte w obudowie. Montuje się je najczęściej na hakach lub wózkach jezdnych. Wspomniana zwarta budowa umożliwia przemieszczanie wciągników m.in. na suwnicach czy żurawikach. Z kolei wciągarki charakteryzują się otwartą budową i są montowane najczęściej na stałe, na powierzchniach płaskich takich jak sufity, ściany czy podłogi.

Wciągniki linowe

Wciągniki linowe to urządzenia niezwykle popularne we wszelkiego rodzaju halach przemysłowych czy warsztatach. Ich najważniejszy element to stalowa, nawijana na bęben, zakończona hakiem lina, którą wykorzystuje się do podnoszenia czy opuszczania towaru. Urządzenia te charakteryzują się stosunkowo cichą oraz płynną pracą. Warto jednak nadmienić, że lina zużywa się znacznie szybciej niż łańcuch, a ponadto wykorzystujące ją wciągniki są zdecydowanie większe od tych, które bazują na łańcuchu.

 

Wciągniki łańcuchowe

Tego rodzaju wciągniki zamiast liny wykorzystują łańcuch poruszany przy pomocy mechanizmu wyposażonego w koła zębate. W urządzeniach tego typu wykorzystuje się najczęściej napęd elektryczny, hydrauliczny lub pneumatyczny. Co ciekawe wciągniki łańcuchowe cechują się kompaktową budową, przez co są w większości przypadków znacznie mniejsze oraz tańsze od linowych odpowiedników.

 

Podział wciągników ze względu na napęd

Wciągniki można rozróżniać również na podstawie wykorzystywanego przez nie napędu.

  • Wciągniki linowe – najpopularniejsze rozwiązanie stanowią wciągniki linowe z napędem elektrycznym, jednak zdarzają się również modele wyposażone w napęd pneumatyczny. Świetnie sprawdzają się one wszędzie tam, gdzie prędkość wnoszenia ładunku pozostaje nie bez znaczenia.
  • Wciągniki łańcuchowe – mogą być napędzane napędem elektrycznym, pneumatycznym lub nawet hydraulicznym. Wykorzystuje się je raczej do przenoszenia stosunkowo lekkich obiektów.
  • Wciągniki ręczne – charakteryzują się prostą konstrukcją oraz niewielkimi rozmiarami. Wyróżnia się dwa typy wciągników ręcznych: łańcuchowe i dźwigniowe, przy czym oba rodzaje wykorzystuje się przeważnie w branży budowlanej, przemysłowej czy podczas różnego typu prac konserwacyjnych.

Rodzaj napędu stosowanego w urządzeniu warto dostosować do charakterystyki branży oraz warunków, w których wciągnik będzie pracował. Przykładowo modele o napędzie pneumatycznym mogą funkcjonować bez przerwy, a ponadto są wyjątkowo odporne na skrajnie niskie lub wysokie temperatury, dzięki czemu świetnie nadają się do pracy w ekstremalnych warunkach, np. w przemyśle ciężkim lub na platformach wiertniczych. Wciągniki hydrauliczne stanowią doskonałą alternatywę dla modeli pneumatycznych, jednak mogą one być wykorzystywane jedynie w miejscach, w których znajdują się linie lub centralne systemy hydrauliczne. Z kolei wciągniki elektryczne są stosunkowo uniwersalne, przez co można je spotkać w zdecydowanej większości warsztatów czy hal przemysłowych lub magazynów.

 

Konserwacja wciągników

Na żywotność wciągników, niezależnie jakiego typu, wpływa kilka czynników. Mowa m.in. o natężeniu wykonywanej pracy, częstotliwości oraz wysokości podnoszenia, ciężarze przenoszonych ładunków, a także temperaturze pracy. Nie bez znaczenia pozostaje również prawidłowa eksploatacja. Jeśli jednak wykorzystywany przez Ciebie wciągnik uległ uszkodzeniu, koniecznie zgłoś się do nas! Oferujemy serwis, konserwację i produkcję części do suwnic, a także wciągników linowych i łańcuchowych. Przeprowadzane przez nas usługi serwisowe są w pełni profesjonalne, szybkie i sprawne.

Tagi: Brak tagów

Możliwość komentowania została wyłączona.