pexels-frans-van-heerden-2894836

Fotel do suwnicy – czym powinien się charakteryzować i jak o niego zadbać?

Praca operatora żurawia wieżowego lub operatora suwnicy to bez wątpienia ciężkie, a momentami także niebezpieczne zajęcie. Nie dość, że wymaga ono sporego skupienia, umiejętności technicznych, zdobycia odpowiednich uprawnień i wiedzy, to jest to dość żmudna robota. Oczywiście można znaleźć także pozytywy tej pracy – na pewno przypadnie ona do gustu osobom, które nie lubią wysiłku fizycznego. Bo choć wejście na wysoki żuraw może zmęczyć, tak siedzenie w kabinie operatora przez osiem godzin raczej nie należy do wymagających wysiłku czynności. Kolejny plus to możliwość podziwiania widoków. Warto jednak pamiętać, że należy przy tym zadbać m.in. o odpowiednie wyposażenie w kabinie. Czym powinny charakteryzować się fotele operatora dźwigu? Jak o nie dbać? Na to i wiele innych pytań odpowiemy w niniejszym tekście. Zapraszamy do lektury!

Przede wszystkim – wygoda

Kabina dźwigu czy suwnicy to miejsce, w którym spędza się nierzadko nawet dziesięć czy dwanaście godzin w trakcie dnia. Trudne warunki i niewygoda bez wątpienia nie ułatwiają skupienia się na wykonywanej pracy. A przecież zawód operatora maszyn budowlanych wymaga ogromnej precyzji. Dlatego należy zadbać o podstawy i zaopatrzyć się w dobrej jakości fotel do suwnicy bądź dźwigu. Oczywiście ze względu na to, że jest to stosunkowo droga część wyposażenia, nie jest możliwe każdorazowe dopasowanie siedziska do indywidualnych preferencji operatora. Dlatego należy inwestować w modele, które umożliwiają regulację m.in. wysokości czy zagłówka, by każdy zatrudniony pracownik mógł dostosować fotel do swoich wymagań.

Fotel operatora dźwigu – w co powinien być wyposażony?

Wybierając konkretny model siedziska do suwnicy bądź dźwigu, warto zwrócić uwagę na kilka czynników. Przede wszystkim – dobrze, by był to model wyposażony w umożliwiającą regulację wagi amortyzację mechaniczną przynajmniej do 120 kg. Koniecznie należy zadbać o to, by siedzisko umożliwiało regulację wysokości siedzenia, kąta oparcia, a także zagłówka. To kluczowe zarówno dla wygody, jak i zdrowia siedzącego na nim operatora. Warto, by fotel był wyposażony także w pas bezpieczeństwa i podłokietniki. Sporą popularnością cieszą się fotele amortyzujące obrotowe, które cechują się sporą uniwersalnością, choć często spotykanym rozwiązaniem jest także montowanie pod siedziskiem obrotnicy. Fotele zazwyczaj obite są materiałową tapicerką i poszyciem PCV, jednak można spotkać także modele skórzane.

 

Fotel operatorski typu SA 58

 

Konserwacja fotela i utrzymanie stanowiska w porządku

Zadbany sprzęt to sprzęt dobrze spełniający swoją rolę. Dlatego istotne dla każdego operatora dźwigu lub suwnicy powinna mieć konserwacja fotela i utrzymanie stanowiska pracy w porządku. Materiałowa tapicerka może być trudna do utrzymania, jednak istnieje kilka sposobów na zadbanie o jej dobry stan. Przede wszystkim należy po prostu regularnie ją czyścić i odkurzać. Warto unikać ubrań z metalowymi elementami, takimi jak np. guziki, gdyż to właśnie przy ich pomocy można najłatwiej uszkodzić tapicerkę. Oczywiście nie należy trzymać w kieszeniach także szpiczastych czy ostrych przedmiotów, które również mogą zniszczyć fotel. Jeśli jednak dojdzie do naruszenia powierzchni materiału, tapicerkę można spróbować zszyć własnoręcznie, lub oddać do naprawy fachowcom. W przypadku foteli skórzanych istnieją dedykowane zestawy do naprawy i regeneracji. Jeżeli siedzisko zaczyna odchylać się lub nie można go wyregulować, to warto oddać go fachowcom, którzy sprawdzą, w jakim stanie są linki regulujące, zawory poziomujące i zwrotne czy amortyzatory.

Wygodny, zadbany i dobrze dobrany fotel bez wątpienia znacząco poprawi jakość oraz komfort pracy operatora. W końcu siedzenie przez osiem godzin na niewygodnym, kanciastym siedzisku potrafi doprowadzić do szału niemal każdego. Równie ważne co zadbanie o czystość i prawidłowe wyregulowanie fotela, jest utrzymanie w kabinie należytego porządku. Chaos i bałagan skutecznie utrudniają pracę i rozpraszają. W ostatecznym rozrachunku jednak to od dobrze dobranego siedziska zależy komfort na stanowisku pracy, a co za tym idzie, także i w wydajność.

Tagi: Brak tagów

Możliwość komentowania została wyłączona.