zdj zdalne sterowanie radiowe

Wykorzystanie sterowania radiowego

Sterowanie radiowe to rozwiązanie, które stosuje się w niezliczonej liczbie urządzeń, sprzętów czy maszyn. Tego typu systemy, wykorzystujące wszelkiego rodzaju nadajniki, odbiorniki czy piloty znajdują zastosowanie w przemyśle, pracach budowlanych, a nawet w branży zbrojeniowej. Można więc śmiało stwierdzić, że fale radiowe są współcześnie obecne w niemal każdym aspekcie życia ludzkości. Jak jednak działa wykorzystująca je technologia? Czemu sterowanie przy ich pomocy jest tak użyteczne i powszechne?

Czym są fale radiowe?

Zacznijmy od wyjaśnienia, w jaki sposób wykorzystuje się fale radiowe i czym one są. Najściślejsza, naukowa definicja tego zjawiska brzmi następująco: zwane także promieniowaniem radiowym, fale radiowe to fale elektromagnetyczne o częstotliwości od 3 kHz do 3 THz (3·103–3·1012 Hz). Mogą się one dzielić na kilka, zależnych od źródła pochodzenia typów. Naturalnie powstają one wskutek występowania wyładowań atmosferycznych czy zjawisk geologicznych we wnętrzu Ziemi. Co więcej, są one emitowane także przez gwiazdy, zorze polarne oraz radiogalaktyki.

Skonstruowane przez ludzi na przełomie XIX i XX wieku radiostacje wykorzystują emisję oraz odbiór fal elektromagnetycznych, by odbierać i wysyłać na odległość sygnały, także dźwiękowe. Choć początkowo używano tę technologię przede wszystkim do utrzymywania łączności, jak i w celach komercyjnych, szybko odkryto, jak wiele zastosowań mogą mieć fale radiowe. Obecnie ich potencjał wykorzystuje się także we wszelkiego rodzaju systemach sterowania.

Jak wykorzystuje się fale radiowe w systemach sterowania?

Radiowe sterowanie to stosunkowo prosty system. Do funkcjonowania wymaga on wysyłającego fale nadajnika, a także zajmującego się ich przechwytywaniem, a następnie także interpretowaniem i zamienianiem na polecenie odbiornika. Wykorzystujące tę technologię urządzenia mogą korzystać z fal o różnych pasmach częstotliwości. Określaniem tego, które pasma częstotliwości można wykorzystywać, znajduje się na terenie naszego kraju Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Co jednak sprawia, że silnik, przykładowo suwnicy, zaczyna pracować po wciśnięciu odpowiedniego przycisku na nadajniku? Przede wszystkim – odbiornik musi otrzymać i zweryfikować sygnał – osprzęt „upewnia się”, m.in. poprzez sprawdzenie częstotliwości i kodu, że polecenie zostało wysłane właśnie do niego. Jeśli uda się pomyślnie zakończyć proces uwierzytelniania, odbiornik przesyła odpowiednie instrukcje do przekaźnika. Ten z kolei przesyła przez przewody prąd do silnika. Całość odbywa się na przestrzeni ułamków sekundy. Oczywiście sporych rozmiarów urządzenia wymagają zaangażowania większej liczby przekaźników. Przykładowo otwierające bramy odbiorniki zazwyczaj są wyposażone w dwa przekaźniki, podczas gdy w najprostszych rodzajach suwnic znajduje się ich przynajmniej osiem.

Zdalne sterowanie radiowe w suwnicach – czy to odpowiednie rozwiązanie?

Systemy sterowania opierające się na falach radiowych to stosunkowo popularne rozwiązanie w maszynach takich jak dźwigi, żurawie, podnośniki czy suwnice. Oczywiście obecność wielu również korzystających z tego rozwiązania urządzeń może spowodować powstanie zakłóceń. Co więcej, fale radiowe są emitowane także m.in. przez telefony komórkowe czy sieci WiFi. Czy oznacza to, że stosowanie systemów zdalnego sterowania radiowego może wiązać się z potencjalnym niebezpieczeństwem?

Na szczęście nie ma się czego obawiać. Sterowanie odbywa się przy pomocny określonych częstotliwości, a do tego fale mogą być zakodowane. Mimo to czasem mogą pojawić się utrudniające odbiór, powodujące obniżenie jakości sygnału użytego w łączności zakłócenia. Dlatego powinno się stosować wyłącznie systemy sterowania najwyższej jakości, dostarczane przez sprawdzonych producentów. W Elektropax oferujemy w pełni bezpieczne zestawy sterowania radiowego, które spełniają rygorystyczne normy jakościowe. Co więcej, oferowane urządzenia są dostosowane do specyfiki pracy w trudnych warunkach – cechują się m.in. trwałością, a także odpornością na wysoką oraz niską temperaturę. Skontaktuj się z nami, jeśli interesuje Cię najwyższej jakości sterowanie radiowe do suwnicy czy żurawia.

Tagi: Brak tagów

Możliwość komentowania została wyłączona.